Ženíšek: TOP 09 ze svého programu neuhýbá

29.6.2017

Neuhneme z našich priorit, ve kterých jsme konzistentní. Řada lidí se nám před 2 nebo 3 lety posmívala, že naším jediným tématem je boj proti politice Andreje Babiše. Dnes vidíme, že není žádná politická strana, kromě hnutí ANO, která by Andreje Babiše nekritizovala.

 Ženíšek: TOP 09 ze svého programu neuhýbá

(editovaný přepis rozhovoru s 1. místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Jan BUMBA, moderátor

Pane místopředsedo, s jakými pocity sledujete výsledky průzkumů veřejného mínění, které vám připisují mezi 6 a 8 procenty?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Předně jsou to průzkumy, které se odehrávají necelé 4 měsíce před volbami. I z pohledu toho, co se třeba za minulý měsíc na české politické scéně odehrálo, nepředpokládám, že by průzkumy odpovídaly i výsledku voleb za 4 měsíce. Pro nás je mnohem důležitější trend, který se otočil na jaře tohoto roku. Ten je pro TOP 09 mírně pozitivní a podařilo se zastavit propad, který nastal po neúspěšných krajských volbách.

Jan BUMBA, moderátor

Neváháte třeba, jestli jste dobře zvolili témata kampaně nebo celkový přístup? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

My si naopak velmi dobře uvědomujeme, že volby v říjnu 2017 budou naprosto zásadní. Ukazuje se, že jsme zatím jediní, kteří operují s tématem Evropské unie, kterou považujeme pro další budoucnost naší země za naprosto zásadní. Stejně tak jsme jediní, kteří tvrdí, že není dobré po volbách přemýšlet o tom, aby byl premiérem této země někdo, jako je Andrej Babiš. Jsme v tom konzistentní. Říkáme to po celou dobu a v tom jsme výjimeční a věříme, že si to své voliče najde.

Jan BUMBA, moderátor

Zatím to ale podle průzkumů nevypadá, že by si to voliče nacházelo. 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Znovu opakuji, že jsou to průzkumy 4 měsíce před volbami. Kampaň teprve začíná. Samozřejmě v průběhu volební kampaně chystáme celou řadu věcí. Budeme se snažit oslovit daleko více voličů právě těmito tématy. Průzkumy jsou pro nás důležité i v tom směru, že ukazují nejenom konkrétní číslo, ale ukazují i potenciál. Ten je pro TOP 09 velmi pozitivní. Některé průzkumy hovoří dokonce až o 15 procentech. 

Jan BUMBA, moderátor

Co znamená slovo "neuhneme", které máte na plakátech? Před čím nechcete uhnout?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Neuhneme z našich priorit, ve kterých jsme konzistentní. Řada lidí se nám před 2 nebo 3 lety posmívala, že naším jediným tématem je boj proti politice Andreje Babiše. Dnes vidíme, že není žádná politická strana, kromě hnutí ANO, která by Andreje Babiše nekritizovala. My v tom zastáváme naprosto zřetelné a jasné stanovisko. Neuhneme také z priority, která je u nás v tom slově naznačená. Je tam zvýrazněno EU. Za naprosto zásadní považujeme, setrvání v Evropské unii, a že pro nás referendum o vystoupení z Evropské unie není vůbec předmětem debaty. Naši pozici v Evropské unii vnímáme od dalších politických stran, jako je třeba ODS, naprosto odlišně.

Jan BUMBA, moderátor

Nemáte deficit v oslovování voličů především na menších obcích? Nechybí vám kontaktní kampaň?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Tím se zabýváme. V některých krajích je to možné. Právě z tohoto důvodu jsme začátkem měsíce navázali na úspěšnou předkampaň, kde jsme představovali naší Vizi 2030. Jezdíme po menších městech, nejenom krajských metropolích, abychom byli v kontaktu s občany i v menších městech.

Jan BUMBA, moderátor

Proč myslíte, že se vám nedaří využít toho, že jste opoziční strana a musíte kritizovat vládu? Proč to nezabírá na větší počet voličů? Je to tím, že fungovala vláda tak dobře, že vám jako opozici nezbývá prostor pro kritiku?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Kdyby tomu tak bylo, tak by sociální demokracie, která je v té takzvané úspěšné vládě zatím nejsilnější stranou, měla v průzkumech daleko více procent. Takže s tím to asi nesouvisí. Máme 4 měsíce, abychom zúročili právě to, v čem jsme konzistentní po celou dobu a jsme v tom oproti ostatním stranám jedineční. Mám z toho dobrý pocit, jak se setkáváme s občany, protože reakce jsou velmi pozitivní. 

Jan BUMBA, moderátor

V programu píšete: "Český stát je na křižovatce. Budeme rozhodovat o tom, zda chceme mít demokracii pouze formální nebo skutečnou." Není to přehnané?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Přehnané to není. Není to jenom o tom, že tady nechceme stát, který bude řízen jako firma. Že tady nechceme Agrofert číslo 2, který se bude Česká republika řízená jednou osobou. Souvisí to i s Evropskou unií. Debata, která je tady ohledně Evropské unie vedena, je v rámci Evropské unie něco naprosto unikátního. Naprosto běžně se tu hovoří o tom, že bychom měli z Evropské unie vystoupit, nebo že Evropská unie končí, a proto bychom z ní měli co nejrychleji vypadnout. Tohle jsou teze, které nepatří ani do slovníku Marine Le Pen nebo Wilderse. Ti chtějí z Evropské unie odejít, ale rozhodně nechtějí, aby se Evropská unie rozpadla, nebo netvrdí, že Evropská unie končí. Pominu i fakt, že na Slovensku je situace zcela odlišná. Tam podporují euro dvě třetiny obyvatel. Jsou s evropskou měnou spokojeni a věří, že by Slovensko mělo být v Evropské unii součástí tvrdého jádra. Právě z tohoto důvodu se obáváme, že jsme v rámci voleb v říjnu 2017 na křižovatce a že to může na dlouhá léta ovlivnit životy nejenom nás, ale i našich dětí. 

Jan BUMBA, moderátor

Favorit podzimních voleb, předseda hnutí ANO Andrej Babiš, získává značnou přízeň i díky kritice tradičních politických stran. Uznáváte, že počínání TOP 09 v době, kdy byla ve vládě, zklamalo spoustu lidí natolik, že se vydali jiným směrem? Třeba právě k hnutí ANO?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Úspěch jakékoli strany je z jedné poloviny dán tím, že je někdo nový a něco nového nabízí. Z druhé části je to ale i neúspěch dalších. Podobně jsme profitovali v roce 2010 v našich prvních volbách. Věřím tomu, že náš úspěch nebyl dán jenom tím, že jsme byli noví, ale i díky tomu, že na tom ostatní byli mnohem hůře nebo nenabízeli nic lepšího. Na druhou stranu hnutí ANO velmi dobře pracuje s marketingem. Díky tomu se jim daří oslovovat i voliče, kteří k volbám normálně nechodí. To je to, o čem delší dobu přemýšlíme a budeme se na to snažit v rámci volební kampaně nějak zareagovat a pokusit se to změnit.

Jan BUMBA, moderátor

Nepřinesli jste pro lidi, kteří vás volili, zklamání, když jste byli u moci?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Myslím, že ne. Za prvé si řada voličů neuvědomuje, že jsme nemohli čtyřletý mandát dokončit. Skončili jsme právě v období opatření, které řadu lidí zklamala, protože nevěděli, jaký bude konec. Ten měl být ve čtvrtém roce vládnutí trošku jiný. Tam měla některá opatření přestat a měla se naopak rozvíjet finanční oblast na řadě ministerstev. Ale na to se nemůžeme pochopitelně vymlouvat. Na to doplatily všechny strany, které se vlády účastnily. Když se ale podívám právě na průzkumy a třeba i odchod hnutí Starostové, tak mi to dává velkou naději, že je odliv voličů nepatrný. Srovnávat to s výsledky roku 2013, kdy jsme měli 11 procent, tak se k té hranici vlastně blížíme. 

Jan BUMBA, moderátor

Andrej Babiš často útočí na vašeho předsedu Miroslava Kalouska. Příznivci hnutí ANO to kvitují. Jste přesvědčen, že je Miroslav Kalousek pro vaši stranu stále ještě přínosem?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Kdybych o tom nebyl přesvědčen, tak mu nedělám prvního místopředsedu. Kdybych o tom nebyl přesvědčen, tak pro něj na sněmu před téměř 2 lety nehlasuji. Tam se drtivou většinou hlasů stal předsedou TOP 09. 

Jan BUMBA, moderátor

Říkal jste, že jste přesvědčen o tom, že budoucnost České republiky je v Evropské unii. Čím je způsobeno, že se nedaří občanům České republiky prodávat výhody členství v EU? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Debata uvnitř České republiky je zatížena určitým dědictvím ať už prezidenta Václava Klause, nebo některých dalších. To je trošku unikátní. Když se podíváme na debatu ohledně eurozóny, tak je pořád představována hrozba Řecka. Nikdy jsem nezaznamenal, že by se ve veřejné debatě řešila eurozóna například tím, že se upozorňuje na Německo nebo na Slovensko, kde přijali euro v roce 2009. 

Jan BUMBA, moderátor

Čí je to ale chyba?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Na jedné straně politiků, kteří si mysleli, že je to něco samozřejmého, nebo že to většina lidí vnímá podobně jako oni. Pak veřejného prostoru jako takového. Setkávám se dnes a denně s tím, že musím vysvětlovat základní principy fungování Evropské unie. I v těchto dnech, kdy se v Poslanecké sněmovně schvalují některé normy, nestačím zírat, jak někteří poslanci reagují nebo s čím přicházejí. Typickým příkladem je novela ústavního zákona týkající se snahy zabránit přijetí směrnice Evropské unie o zbraních. Tam vláda za 4 roky nepochopila, jak Evropská unie funguje. Evropská unie nefunguje tak, že řeknu, že se mi něco nelíbí, vrátím se domu, udělám tiskovou konferenci a snažím se populistickým způsobem začlenit něco do Ústavy a pak doufat, že mi to v rámci žaloby u evropského soudu pomůže. Evropská unie funguje tak, že musím v rámci sedmadvacítky nebo osmadvacítky sehnat partnery. Musím přijít s alternativním řešením, pokud se mi ten návrh nelíbí. To se tato vláda za 4 roky nenaučila. Teď sklízíme výsledky.

Jan BUMBA, moderátor

Neukázaly poslední roky, že Evropská unie opravdu není v některých ohledech funkční? Že nedokáže čelit problémům, jako byla nekontrolovaná migrace? Že by bylo v českém národním zájmu zachovat co největší možnou míru autonomie a nechtít být v jádru EU? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

To je právě ta největší chyba. Touto alternativou nevyřešíme vůbec nic. Proto říkáme: „Ano, Evropská unie je v mnoha ohledech pomalá a v mnoha ohledech funguje velmi špatně. Jsou to ale jednotlivé státy, které Evropskou unii tvoří. I my jsme Evropská unie a nemáme čekat na to, co přijde z komise nebo jaká reforma přijde od velkých států. Sami musíme být aktivní a přicházet s návrhy, jak chceme krize nebo problémy řešit. Ne se dívat jenom na to, že budeme v rámci evropských fondů čerpat 46 miliard korun a říkat, že některé věci nesplníme, protože se nám nelíbí.“ To je naprosté nepochopení fungování Evropské unie.

Jan BUMBA, moderátor

Nepochopení Evropské unie ale můžete těžko připsat jen na vrub současné vládě.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Pochopitelně, to je dlouhodobé stigma České republiky a teď sklízíme ovoce. Nemůžete ale TOP 09 přisuzovat, že by na tom měla lví podíl. TOP 09 je tady naopak od samého počátku jedinou pravicovou proevropskou politickou stranou.

Jan BUMBA, moderátor

Ve vašem programu také slibujete navýšit rozpočet na obranu na 2 procenta HDP, což požadavek Severoatlantické aliance. Za jak dlouho? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Myslíme si, že je to do konce volebního období do roku 2021 splnitelné tak, aby se nestávalo to, co se stává současnému ministrovi. Ten není schopen v rámci jednoho fiskálního roku peníze utratit. Kdyby pan ministr navyšoval mnohem více a rychleji a uměl daleko lépe akviziční proces realizovat, tak bychom byli někde jinde.

Jan BUMBA, moderátor

Komu ve státním rozpočtu uberete, abyste měli na navýšení peněz pro armádu? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Myslím, že v tomto ohledu není potřeba ubírat. Stačilo by efektivně utrácet finanční prostředky, které obrana dostává. I sama tato koalice tvrdí, že její slib 1,4 procenta je stále splnitelný. Stejně tak je splnitelný v horizontu několika let i závazek 2 procenta. Nemůže se ale stávat, že každý rok vrací resort obrany do státního rozpočtu finanční prostředky a že za celé 4 roky vláda nezrealizovala žádný velký akviziční proces nebo nákup jako takový. Pak je to samozřejmě velká administrativa, která státní rozpočet zatěžuje. Tato vláda přijala velké množství nových státních úředníků. Všiml jste si, že by byl servis pro občany lepší? Já rozhodně ne. Přesto došlo k neúměrnému navýšení úředníků ve všech oblastech. Stačilo by to vrátit na úroveň, jaká byla předtím. Tak bychom mohli ušetřit například i pro vzdělání nebo právě obranu.

Jan BUMBA, moderátor

TOP 09 má na prvním místě v programu vzdělání, vědu a výzkum. Proč vláda, ve které byla TOP 09 členem, nepřidala učitelům aspoň tolik, kolik dokázala vyjednat ministryně školství Kateřina Valachová v této vládě?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Tato vláda disponuje prostředky, kterými minulá vláda nedisponovala. Když jsme byli ve vládě, tak Evropou probíhala jedna z nejtěžších finančních krizí. Tato vláda naopak vládne v období hospodářského růstu České republiky. Pro TOP 09 bylo ale prioritou vzdělání vždy. V minulých programech jsme ho měli také na prvním místě. Dáváme tím najevo, že to není jenom o tom řešit aktuální problémy, které školství trápí, ale je to zejména deklarace toho, že investovat do vzdělání se pro Českou republiku vyplatí. Všechny země, které to udělaly, jako Finsko nebo Estonsko, dnes po 10 letech sklízí pozitivní ovoce. 

Jan BUMBA, moderátor

Píšete, že vzdělání je nejlepší investice to budoucnosti, a proto umožníte vysokým školám zavést školné. Chcete, aby to byla dobrá investice pro školy? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Tohle je pouze jeden segment, po kterém volají někteří představitelé vysokých škol. Na bázi dobrovolnosti je to něco, co umožní některým školám rozvíjet se a stejně tak to nezatíží ty, kteří chtějí studovat.

Jan BUMBA, moderátor

Neodradí to od studia žáky ze sociálně slabých skupin?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Nutnou podmínkou budou stipendia, aby mohli studovat i sociálně slabší. Na tom se shodnou všichni v rámci akademické obce i ti, co prosazují dobrovolnou možnost školného.

Jan BUMBA, moderátor

Právě pro děti ze sociálně slabých skupin může být přece ale velký problém i administrativa s tím spojená, jako je shánění grantů nebo stipendia. 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Státy, které takhle fungují, naopak umí nabídnout vzdělání i velmi sociálně slabým právě díky stipendiím nebo grantům. Mnohdy se student rozhodne, že přihlášku na vysokou školu ani nepodá, protože jsou s tím spojeny náklady nejenom na studování na vysoké škole, ale třeba i bydlení a dojíždění. To všechno by právě stipendia nebo granty mohly řešit a ulehčit všem život. 

Jan BUMBA, moderátor

Jak byste chtěli konkrétně zabránit velkým korporacím, aby nezískávaly výhodu na úkor malých a středních podniků?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

To je věc, která se dlouhodobě diskutuje nejenom v České republice. Potýkají se s tím i další státy, jako je Maďarsko a Slovensko. Je to něco, co asi patří na půdu Evropské unie. Velmi dobře s tím operuje v poslední době i pan premiér, který se snaží upozorňovat na nedostatky týkající se například firem sídlících v Holandsku. Sami bychom to mohli vyřešit protekcionismem, ale asi bychom si více ublížili. Takže je to téma, které patří na půdu Evropské unie. I z toho důvodu si myslím, že Česká republika musí být v Evropské unii daleko aktivnější a daleko častěji předkládat své návrhy.

Jan BUMBA, moderátor

Že byste v České republice chtěli předložit zákony, které by omezovaly moc velkých firem, v plánu nemáte?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Ne, je to spíše problém, který by měl být řešen na evropské půdě v rámci evropského společného řešení.

Jan BUMBA, moderátor

Když jsem četl váš program, tak jsem si poznamenal slova jako fiskální politika, adekvátní pravidla a intervence, relativní i absolutní snižování výdajů na provoz státu, revize pracovní legislativy a tak dále. Myslíte, že tohle bude někdo číst?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Volební program musí být napsán precizně. Nemůžou to být pouze hesla. To byste se mě zase ptal, jak je možné, že máme pouze heslo a ne dovětek, jak toho chceme docílit. Jedna věc je program jako takový, který je napsán, a se kterým se může každý seznámit na našich webových stránkách. Pak je jeho samotná prezentace. Ta musí být samozřejmě v každém okruhu lidí vedena trošku jinak. Pro lidi, kteří se dlouhodobě zabývají fiskální politikou, nemůžeme mít pouze jedno heslo. Pro ně jsou termíny, o kterých jste hovořil, něco, co by jim tam možná chybělo. Pak jsou lidé, kteří se o to tolik nezajímají. Těm to musíme v rámci kontaktní kampaně vysvětlit daleko srozumitelnějším způsobem.

Jan BUMBA, moderátor

Jak vypadá vaše kontaktní kampaň? Přijdete do hospody a řeknete: „Rád bych si s vámi popovídal o fiskální politice a relativním i absolutním snižování výdajů na provoz státu.“

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Budete se divit, ale s těmito na první pohled složitými tématy se v rámci kontaktním kampaně setkáváme. Není to jenom hospoda nebo naše známé pivo s Karlem, s Mirkem, s Markem nebo s jednotlivými lídry kandidátek. Je to i navštěvování opinion makerů v rámci kraje, ať už to jsou hospodářské komory nebo podnikatelé. Tam je tato část programu velmi zajímá. I debata je na vyšší úrovni než zase někde jinde. 

Jan BUMBA, moderátor

Nezamýšleli jste se nad tím, že by to šlo napsat lidsky?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Náš program je napsán velmi dobře. Obávám se, že by nás pak redaktoři kritizovali, že to není napsáno precizně, kde vezmeme peníze, které navrhujeme někde přidat, a že neoperujeme se správnými termíny a nerozumíme tomu. Pak je ale prezentace programu a tam si samozřejmě uvědomujeme, že to musí být jinou formou.

Jan BUMBA, moderátor

S jakým volebním výsledkem byste byli spokojeni?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Stále opakuji, že je 4 měsíce do voleb. Dvouciferný výsledek, který jsme měli i v minulých volbách, je dosažitelný a dosáhneme ho. 

Jan BUMBA, moderátor

Asi těžko by si šlo představit koalici vaší strany s hnutím ANO. Je ještě někdo, s kým vylučujete povolební spolupráci? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Pak pochopitelně Komunistická strana Čech a Moravy. To jsou dva subjekty, ve kterých v mnoha ohledech neděláme rozdíl a s těmi povolební spolupráci vylučujeme.

Zdroj: Interview Plus, ČRo Plus, 28. 6. 2017