Ženíšek: Pro naše spojence musíme být čitelní

23.8.2017

Jsou to konkrétní politiky, které musí být s tou zemí spojeny a musí být naprosto čitelné a konzistentní. Ostatní státy musí vědět, o co nám vlastně jde a co hájíme.

Ženíšek: Pro naše spojence musíme být čitelní

(editovaný přepis rozhovoru s 1. místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Jiří VÁCLAVEK, moderátor

Emmanuel Macron se na rozdíl od svých předchůdců začal zajímat o střední a východní Evropu, o čemž svědčí jeho aktuální turné. Co může Česká republika dělat jinak, aby své západní partnery přesvědčila o tom, že nemá pouze návrhy, ale i činí?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a poslaneckého klubu, expert strany pro zahraniční politiku /TOP 09/

Vláda to stále nepochopila. Jsem ale rád, že se ukazují střípky naděje, že na konci mandátu aspoň ukazuje snahu nalézt partnery pro mnoho oblastí. Nestačí pouze mít nějaký názor nebo říkat ano. Daleko důležitější je sehnat pro svoji pozici dostatečný počet partnerů, aby byla potom ta pozice přijata tak, jak si jí představujeme. Myslím, že zejména ministerstvo vnitra v tomto, i v jiných oblastech, spolu s vládou velmi selhalo. Jsem rád, že se vláda snaží bavit s ostatními státy třeba i za přítomnosti právě Francie jakožto klíčového partnera. Pak jsou to konkrétní politiky, které musí být se zemí spojeny a musí být naprosto čitelné a konzistentní. Ostatní státy musí vědět, o co nám vlastně jde a co hájíme. Musí to být dlouhodobá pozice, nikoliv ad hoc. Česká republika vždycky byla tahounem dokončení jednotného trhu. Teď se objevují nová témata, ať už je to obranná spolupráce nebo jednotný digitální trh, stejně tak energetická unie. To jsou všechno témata, která jsou pro nás naprosto zásadní a měli bychom v tom být daleko více viditelní, čitelnější a předvídatelnější.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor

Byl by zásadní výrok premiéra, kdyby podobně jako Robert Fico prohlásil, že životním prostorem Čechů je Unie, že mu sice záleží na visegrádské čtyřce, ale zásadní jádro pro Českou republiku je Unie a její jádro? 

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a poslaneckého klubu, expert strany pro zahraniční politiku /TOP 09/

Ten výrok jsem zatím neslyšel. Vnímám určité náznaky pana premiéra, že se k něčemu podobnému chce odhodlat a na konci svého mandátu něco takového představit. Když jste ale zmínil příklad Slovenska, kde vláda jasně deklaruje, že chce být součástí užší integrace a jasně definuje proč tam chce být, tak to tady nezaznamenávám. Naše vláda vysílá různé signály i od koaličních partnerů, kteří na to nemají úplně stejný názor. Daleko podstatnější ale bude, jaký postoj bude mít vláda po volbách.

Zdroj: 90', ČT24, 22. 8. 2017