Ženíšek: ANO 5 let na ministerstvu obrany řeší dokola stejné věci

13.3.2019

Před pěti lety, když jsme slavili 15 let našeho členství v NATO, tak jsme vedli úplně podobnou diskusi nad stejnými akvizicemi. Vrtulníky, bojová vozidla pěchoty, radiolokátory a po pěti letech, kdy hnutí ANO vede tento rezort, jsme úplně na stejném bodě.

Ženíšek: ANO 5 let na ministerstvu obrany řeší dokola stejné věci

(editovaný přepis rozhovoru s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pojďme teď ke zvyšování výdajů. ODS chce nejen zvýšit podíl HDP na obranu, ale nově přímo uzákonit. Tedy uzákonit ona magická 2 %. Ta jsme se zavázali na obranu vydávat a nevydáváme. Proč chcete zákon? Bez zákona to nejde?

Jana ČERNOCHOVÁ, /ODS/ předsedkyně sněmovního výboru pro obranu

Je to náš třetí pokus, protože jsme podobný návrh zákona navrhovali počátkem tohoto volebního období a v minulém volebním období ještě za pana ministra Stropnického. Jsme už šestým rokem ubezpečováni stále stejnými lidmi, zejména zástupci hnutí ANO, že oni ty alianční závazky chtějí plnit právě i bez té legislativy, že ta legislativa je zbytečná. Říkal to tady i pan ministr. Kdyby ta legislativa byla zbytečná, tak bych na třetí pokus nenavrhovala něco, co dennodenně slýcháme z úst našich politických představitelů. Naposledy dnes od pana Babiše, že skutečně 2 % jsou zapotřebí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane Ženíšku, vy máte také ta 2 % ve volebním programu a máte to tam takto: „Navýšíme rozpočet na obranu na 2 % HDP.“ To je citace přímo z vašeho posledního volebního programu. Navyšovat můžete ve chvíli, kdy budete ve vládě. Co s tím uděláte teď? Připojíte se třeba k této iniciativě?

Marek ŽENÍŠEK, místopředseda strany /TOP 09/

My se připojíme k té iniciativě. Stejně tak TOP 09 každým rokem, když se schvaluje rozpočet, tak navrhuje, aby ty finance byly vyšší, než jsou dnes. Dnes se bavíme o 66 miliardách a my to považujeme za nedostatečné. Nápad uzákonit to sice může připadat někomu ne úplně systémový, ale na druhou stranu, je to už pátý rok, co se bavíme a slýcháme závazek ze strany představitelů především hnutí ANO. Je tady pátý rok, co ekonomika roste a přesto slýcháme, že ten závazek bude splněn až někdy v roce 2024.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já budu i k Vám zcela spravedlivý. I vy jste měli možnost to ovlivnit, měli jste ministra financí pana Kalouska, jistě ne nevýrazného politika.

Marek ŽENÍŠEK, místopředseda strany /TOP 09/

Také, když se podíváte na ta čísla právě ve vztahu třeba k HDP, tak zjistíte, že i v době ekonomické krize to bylo kolem toho jednoho procenta, co se pohybujeme dnes.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pojďme se podívat na čísla, která s rozpočtem armády úzce souvisejí. Jsou to početní stavy naší armády od vzniku samostatného Česka. Vidíme, že to začínalo opravdu na vysokých číslech. Když jsme vstupovali do Severoatlantické aliance, tak to bylo nějakých 54 tisíc vojáků a vojákyň. Následovalo zrušení základní vojenské služby - 22 tisíc, šlo to dolů. Teď ta čísla jdou zase nahoru, tak prosím vás o komentář.

Marek ŽENÍŠEK, místopředseda strany /TOP 09/

Myslím si, že nárůst počtu vojáků je jedna z mála věcí, která se podařila a je to tak dobře. Pokud se podíváme na předchozí roky, tak je to každý rok zhruba dva tisíce nových vojáků. Pokud to takto bude pokračovat, je to jedině dobře, přestože souhlasím, že asi jakmile bude ekonomika upadat, tak to bude obtížné. Takže je to jedna z věcí, která mě těší a je fajn, že se armáda stala pro lidi atraktivním zaměstnavatelem.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pojďme se ještě podívat na to, co paní Černochová už trošku otevřela, to je téma aktivních záloh. Prosím jen velmi stručně. Mám pocit, že tento graf vypovídá o zlepšujícím se vztahu k armádě, protože když v roce 2005 aktivní zálohy začínaly, tak řada kritiků říkala, že si kluci budou hrát trošku na vojáky, když to přeženu. Teď to tak opravdu nevypadá a mám pocit, že aktivní zálohy jsou docela dost důležitou součástí naší armády.

Marek ŽENÍŠEK, místopředseda strany /TOP 09/

Dokonce to číslo, které máte v grafu uvedeno - 2853 vojáků zařazených do aktivní zálohy, s tím se v některých plánech počítalo až někdy v roce 2020, takže je to mnohem lepší, než si na začátku někteří mysleli a je to dobře.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Zrovna dnes u soudu pokračovala poněkud nekonečná kauza nákupu letounů CASA, v níž měla pochybit Vlasta Parkanová, která byla ve vašich dvou stranách, pane Bartošku a pane Ženíšku. Paní Černochová, váš někdejší předseda, pan Topolánek, ji tam dnes velmi ostře hájil. Proč musejí téměř všechny armádní zakázky provázet minimálně nějaké pochybnosti nebo nejasnosti?

Jan BARTOŠEK, člen sněmovního výboru pro obranu /KDU-ČSL/

Složitý zákon o veřejných zakázkách, politická odvaha a konkurenční boj o velké peníze. A myslím si, že to je situace, kdy směrem k armádě bychom měli některé věci zjednodušit. Nemůžeme čekat v případě válečného konfliktu, kdyby náhodou k něčemu došlo, že si odložíme nákup třeba o půl roku nebo o rok. A ministerstvo obrany má mít připravené zakázky do formy soutěžení.

Marek ŽENÍŠEK, místopředseda strany /TOP 09/

Předně rozdíl je v tom, že letouny CASA se nakonec koupily a dobře fungují v našich zahraničních misích například. A já pevně věřím, že ten soud nakonec rozhodne, že se žádná chyba nestala. Ale ten problém dnes skutečně existuje. Pokud se podíváme na ta uplynulá léta, především posledních pět let například, tak já si troufnu tvrdit, že před pěti lety, když jsme slavili 15 let našeho členství v NATO, tak jsme vedli úplně podobnou diskusi nad stejnými akvizicemi. Vrtulníky, bojová vozidla pěchoty, radiolokátory a po pěti letech, kdy hnutí ANO vede tento rezort, jsme úplně na stejném bodě.

Zdroj: Události, komentáře, 12. 3. 2019