Ženíšek: Ministr obrany promarnil tři roky

28.7.2017

Pan ministr měl 3,5 roku na to, aby se mu něco podařilo. Teď se na poslední chvíli snaží do vlády přinášet akviziční plány. Tři roky ale promarnil. Na začátku svého působení byl ministrem obrany, který měl nebývalou podporu i opozičních politických stran.

Ženíšek: Ministr obrany promarnil tři roky

(editovaný přepis rozhovru s prvním místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Schválený rozpočet ministerstva obrany přesáhl 52 miliard korun. Proti roku 2016 je tak skoro o 5 miliard vyšší. Většinu peněz utrácí vojsko za zaměstnance. Pro ně potřebuje skoro 30 miliard. Provoz a údržba vycházejí bezmála na 13 miliard a necelých 10 miliard je letos určených na nákup vybavení a výstavbu budov. Armáda opakuje, že důležitý je pro ni nábor nových lidí. Stav vzrostl od roku 2013 téměř o 3 tisíce. V současnosti je profesionálních vojáků zhruba 25 tisíc. Naopak civilních zaměstnanců pod ministerstvem obrany za stejnou dobu ubylo na letošních 6,5 tisíce. Kritici upozorňují na to, že se v resortu obrany nedaří vypsat vhodné zakázky a nedaří se je úspěšně dotáhnout do konce. Proč jsou s vojenskými obchody takové problémy?

Marek ŽENÍŠEK, poslanec, 1. místopředseda strany /TOP 09/

Samozřejmě s tím problémy jsou. Pan ministr se na to po více jak třech letech vládnutí ale nemůže vymlouvat. Měl 3,5 roku na to, aby se mu něco podařilo. Teď se na poslední chvíli snaží do vlády přinášet akviziční plány. Tři roky ale promarnil. Na začátku svého působení byl ministrem obrany, který měl nebývalou podporu i opozičních politických stran. Navíc v kombinaci s tím, že řídil úřad v době hospodářského růstu. To jsou dva parametry, které mu měly připravit půdu proto, abychom se teď nebavili o tom, co se bude nakupovat až příští rok nebo až za dva roky. Tedy až v době, kdy on v resortu pravděpodobně již nebude. 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Spojenecký závazek zní zcela jasně, dávat na obranu 2 % HDP. To se ale naposledy povedlo v roce 2005. Čím to, že se od té doby výdaje na obranu i rozhodnutím politiků pořád snižují?

Marek ŽENÍŠEK, poslanec, 1. místopředseda strany /TOP 09/

To je otázka politické priority a také ekonomické situace. Tato vláda ale od začátku říká, že prioritou je právě zvyšování výdajů na obranu. Přesto se jí to v praxi nedaří potvrdit. I dnešní prohlášení obou ministrů ze stejné politické strany říká, že budou pouze souhlasit s tím, na čem se shodla celá koalice již před dvěma lety. To je, že v roce 2020 by měl být rozpočet na armádu nebo na obranu jako takovou 1,4 %. Je sice hezké, že se na tom shodli, že respektují koaliční dohodu, ale hlavní úkol přenášejí na příští vládu. Když se podíváme na výhled rozpočtů na příští rok nebo dva roky, tak bude muset dojít ke skokovému nárůstu. Příští ministr bude muset daleko více navyšovat finanční prostředky na obranu. Anebo bude muset dojít k razantnímu navýšení v roce 2020. Zvyšování mělo být pozvolnější již v minulých třech letech. Ministr se neměl vymlouvat se na to, že jsou akvizice složité a že se to nedaří.

Zdroj: Události, ČT24, 27. 7. 2017