Ženíšek: Demokratický blok je silný

15.11.2017

Demokratický blok zastupuje 27 % voličů. To je jeden a čtvrt milionu voličů. Dohromady ten blok tvoří sílu. Všechny 4 strany se shodly na tom, že by bylo dobré, aby bylo vyjasněno, kdo vlastně bude podporovat ať už menšinovou ale s podporou a kdo bude v opozici.

Ženíšek: Demokratický blok je silný

(editovaný přepis rozhovoru s 1. místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Moderátor

Jak dnes probíhala schůzka s panem prezidentem? Reagoval nějak na vznik Demokratického bloku? Vyjasnili jste si postoje k ustavení sněmovny?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Myslím, že ano. Pana prezidenta jsme informovali o ustavení Demokratického bloku. Řekli jsme i hlavní důvod, který nás k tomu vedl. Stejně tak jsme zopakovali naši pozici, že není dobré nemít ještě před volbou předsedy Poslanecké sněmovny vyjasněno, kdo tvoří vládní většinu a kdo je naopak v opozici, z mnoha důvodů. Ať je to třeba následná volba předsedy kontrolního výboru, který má plnit funkci kontroly sněmovny, že musí být alespoň jasné, jaká vláda se rýsuje, nebo kdo bude ve vládě, kdo ji bude podporovat a kdo bude naopak v opozici. Pan prezident na to řekl svůj názor, který je rozdílný. Stejně tak jsme se pana prezidenta ptali, proč ustupuje od dosavadní praxe, která byla velmi dobrá. Tím myslím požadavek, aby ten, kdo je pověřen sestavením vlády, přinesl 101 podpisů tak, jak to požadoval v minulosti. Pan prezident odpověděl, že teď je situace jiná a nechce panu předsedovi Babišovi způsobovat problémy, že by ho nějaká ze stran vydírala. My jsme tu odpověď vzali na vědomí s tím, že jí dost dobře nerozumíme.

Moderátor

Když se vrátím k ustavení Demokratického klubu. Pro vstup do něj jste stanovili podmínku, že členové nebudou podporovat ve funkci předsedy sněmovny zástupce hnutí ANO. Z jakého důvodu? Nepřipravili jste se tím přinejmenším o 22 hlasů Pirátů?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Není to jeden jednotný klub, je to iniciativa, která má sloužit ke společnému postupu při volbách nejen předsedy sněmovny, ale i dalších funkcí, které se budou na ustavující schůzi volit. Nabídli jsme to i ostatním, nejenom Pirátům, ale i ČSSD. Oni odmítli a nechtěli se toho bloku zúčastnit. Je to jejich právo.

Moderátor

Proč to byla podmínka? Proč je to pro vás tak důležité?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Protože je to podstata toho spojenectví. Všechny 4 strany se shodly na tom, že by bylo dobré, aby bylo vyjasněno, kdo vlastně bude podporovat vládu ať už menšinovou ale s podporou a kdo bude v opozici. Nelze na jednu stranu říkat, že podpořím hnutí ANO a jeho kandidáta na předsedu a zároveň říkat, že pak budu v opozici. Je to i z důvodu, jaké pravomoci předseda sněmovny může mít v případě i jmenování premiéra.

Moderátor

Takže trváte na tom, že ten, kdo podpoří šéfa sněmovny, současně dává hlas menšinové vládě? Nejsou to dvě nesouvisející záležitosti?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Právě že nejsou. Za určitých okolností by to tak možná mohlo být, ale v situaci, kdy pan prezident opakovaně vystoupí s tím, že pověří Andreje Babiše i po prvním neúspěšném pokusu, tak pak může být i druhý pokus neúspěšný a roli přejímá právě předseda sněmovny. Z tohoto důvodu si myslíme, že není dobré, aby se stal předsedou sněmovny právě kandidát hnutí ANO. Ten, kdo si myslí opak, odporuje naší pozici, která je transparentní.

Moderátor

Usilujete o posty dvou místopředsedů sněmovny, vedení sedmi výborů. Je reálné se silou Demokratického bloku tohle prosadit? Hnutí ANO říká, že ty požadavky jsou neúměrné vašemu volebnímu výsledku.

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Naše požadavky jsou úměrné, protože blok zastupuje 27 % voličů. To je jeden a čtvrt milionu voličů. Dohromady ten blok tvoří sílu.

Moderátor

Není tam ale nedostatek hlasů, abyste všechny ty požadavky prosadili, když tomu hnutí ANO brání?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Ano, ale buď bude dohoda tak, jak říká Andrej Babiš, že chce mluvit s každým, anebo dohoda nebude a stejně si to prohlasují s komunisty a s SPD.

Zdroj: Český rozhlas Plus, 15. 11. 2017