Poslanci usedli v klíčových sněmovních výborech

30.11.2021

Poslanci zvolení za Plzeňský kraj Marek Ženíšek a Miloš Nový budou působit ve vedení hned dbou klíčových výborů. 

Poslanci usedli v klíčových sněmovních výborech

Poslední listopadový týden Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schvália obsazení sněmovních výborů. Poslanci TOP 09 povedou tři výbory: zahraniční, zemědělský a organizační, jemuž předsedá Markéta Pekarová Adamová z titulu funkce předsedkyně dolní komory. 

Výbory se zabývají odbornými oblastmi podle svého zaměření a působnosti. Posuzují v tomto směru například návrhy zákonů, jednotlivé kapitoly státního rozpočtu a různé informativní nebo koncepční materiály.

Poslanci zvolení za Plzeňský kraj Marek Ženíšek a Miloš Nový budou působit ve vedení hned dbou klíčových výborů. 

Sněmovní zahraniční výbor povede Marek Ženíšek (TOP 09), který byl poslancem také v předminulém volebním období. Tehdy působil v evropském a v branném výboru. 
„Dlouho jsem se musel dívat, jak se naše zahraniční politika ubírá směrem od havlovské diplomacie k východním despotům. Věřím, že v tomto volebním období se to změní a že zahraniční výbor bude silným a aktivním přispěvatelem v oblasti zahraniční politiky ČR. Děkuji moc za důvěru a těším se na spolupráci se všemi členy výboru,“ uvádí nově zvolený předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek," říká Marek Ženíšek. 

Emeritní děkan Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni (FEK ZČU) a expert TOP 09 na ekonomická témata Miloš Nový se stal místopředsedou sněmovního rozpočtového výboru.

Ten projednává vedle státního rozpočtu hlavně daňové zákony, zákony týkající se třeba pojišťovnictví nebo bankovnictví a schvaluje rozpočtová opatření, tedy převody peněz ve schváleném státním rozpočtu.
Předsedou zemědělského výboru se stal místopředseda TOP 09 Michal Kučera. Dalšími místopředsedy výborů za TOP 09 se stali Ondřej Kolář (výbor pro evropské záležitosti), Martina Lisová (výbor pro sociální politiku), Pavel Klíma (výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu) a Jiří Slavík (kontrolní výbor).

Eva Šafránková, krajská manažerka