S ostrou kritikou připraveného krajského rozpočtu vystoupili před pondělním jednáním zastupitelstva Plzeňského kraje zastupitelé za ODS a TOP 09. Rozpočet připravený koalicí Pirátů, ANO, STAN, Zelených a Pro Plzeň počítá s mohutným schodkem, výrazně podhodnocuje daňové příjmy a nadto bezdůvodně navyšuje rezervu pro mimořádné výdaje. To v praxi znemožní, aby do rozdělení peněz mohli zasáhnout další zastupitelé kraje, včetně finančního výboru. Kraj pod vedením pirátského hejtmana Rudolfa Špotáka selhává také v ekonomickém řízení krajských nemocnic.
„Plzeňský kraj má v roce 2023 hospodařit s téměř miliardovým schodkem a lepší to nebude ani ve střednědobém výhledu na roky 2024 a 2025. Krajská koalice přitom neví, jak chce tento schodek financovat. Důvodem zadlužování nemůže být ani avizované předfinancování projektů dotovaných Evropskou unií,“ vysvětluje znepokojení na hospodařením kraje krajský zastupitel a senátor Vladislav Vilímec.
„Předložený krajský rozpočet je jednoduše nepřijatelný. Zcela v rozporu s údaji z ministerstva financí podhodnocuje daňové příjmy kraje, oproti pravděpodobnému inkasu dokonce o neuvěřitelných 918 milionů korun. Vládnoucí koalice Pirátů, ANO a STAN si současně navrhuje zvýšit rozpočtovou rezervu, a to na 4,36 řadit opozici a dokonce i finanční výbor, který by měl hospodaření kraje kontrolovat. Znatelně se tím sníží transparentnost hospodaření kraje,“ doplňuje detaily Vladislav Vilímec.
Zastupitelům za ODS a TOP 09 se nelíbí ani předložený plán financování krajských nemocnic, do kterých má přitéct dodatečných 294,4 milionu korun. „Nezpochybňujeme potřebu rozvíjet krajské nemocnice a pomoci jim v době vysoké inflace a rostoucích nákladů na energie. Navržené zvýšení ale představuje navýšení o 192 nákladů nemocnic . Pokud by tedy navýšení SOHZ bylo způsobeno růstem těchto nákladů, tak by tento nárůstu musel představovat 463 a zdůvodněno propadem zdravotních tržeb a nárůstem služeb, energií, oprav. Přičemž oproti plánu na rok 2022 došlo k poklesu tržeb o 14 mil Kč a oproti finančnímu plánu naopak došlo k poklesu nákladů za služby a energie o 5 mil Kč, celková výše kalkulace SOHZ je 86 mil Kč, tj navýšení o 14 mil Kč a nárokováno je 35 mil Kč. Naopak u Domažlické nemocnice je kalkulace SOHZ na rok 2022 63 mil Kč, a přitom s mimořádným vyúčtováním mají dostat 55 mil Kč. Kromě toho mezi porovnatelnými nemocnicemi Domažlice a Stod pak jednotlivá oddělení významné rozdíly v ekonomické efektivitě. Domažlice kalkulují ztrátu gynekologie 14 mil Kč, Internu 1,0 mil Kč, ARO 0,9 mil Kč, zatímco Stod gynekologie 23,5 mil Kč, interna 27 mil Kč a ARO 10,5 mil Kč. Tyto řádové rozdíly nejsou nikde komentovány vysvětleny, přičemž dětské, chirurgie, laboratoře, RTG mají kalkulace obdobné.