Babiš není diplomat, mluví jako dlaždič, rýpl si Ženíšek

25.1.2024
Babiš není diplomat, mluví jako dlaždič, rýpl si Ženíšek

Babiš přestřelil a svědčí o tom i jeho cesta do Tyrolska, zhodnotil výrok předsedy hnutí ANO o Rakušanech poslanec a předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek, který expremiéra požádal, aby s podobnými nehoráznými výrazy přestal, protože ho nebaví našim spojencům neustále vysvětlovat, co je Babiš zač.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš minulý týden v poslanecké sněmovně při projednávání návrhu na zavedení korespondenční volby ze zahraničí při svém obstrukčním projevu prohlásil, že Rakušani jsou magoři. „Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil v souvislosti s tím, že v rakouské vládě mají zastoupení Zelení a že na své straně údajně zdržují výstavbu dálnice S10, která by navazovala na českou D3 ve Středočeském a Jihočeském kraji. Rakouská strana podle něj dostaví dálnici k české hranici až v roce 2031, což bude zřejmě až pět let poté, co se postaví z české strany.

Na Babišovo prohlášení mimo jiné reagoval i poslanec TOP 09 a předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek, přičemž ho požádal, aby s podobnými nehoráznými výroky přestal. „Už několikrát jsem musel našim spojencům vysvětlovat, co je zač, a nebaví mě to,“ podotkl. 

Ženíšek vysvětlil, že předsedové zahraničních výborů jsou spolu v každodenním kontaktu, spolupracují, společně řeší témata a sdílí iniciativy. „Například spolu jezdíme pravidelně na Ukrajinu,“ uvedl pro deník FORUM 24 a dodal, že se v jejich komunikaci Babiš objevoval velmi často. „I když byl pan Babiš premiérem. Výroky byly zkrátka sledované a těžko říct, zda to bylo s humorem, protože už věděli, co je zač, nebo se skutečně ptali na to, jak je to myšleno,“ přiblížil s tím, že v tomto kontextu také zažil i dotazy z různých ambasád. 

„Myslím, že s jeho heslem „jsem diplomat, a ne voják“ ukazuje každým svým podobným výrokem, že tedy není ani diplomat,“ řekl později Ženíšek a dodal, že Babiš říká věci pro své publikum, publikum hnutí ANO a pro své voliče, a vůbec ho nezajímá, co to může vyvolat na druhé straně. 

Podle Ženíška je také úplně šílené, jak se Babiš někdy vyjadřuje na půdě sněmovny. „Jaké výrazy používá, když na to koukají například mladí nebo i děti. To už se úplně přešlo. Někdy mluví skutečně jako dlaždič,“ konstatoval. „Ostatně i on sám přiznává, že přestřelil. Jednak se omluvil a jednak hned vymyslel cestu do Tyrolska, aby to nějak zmírnil nebo celý výrok shodil,“ zhodnotil Ženíšek.

Tereza Hübscherová, Forum 24, 25. 1. 2024

,