PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D.

ministr pro vědu, výzkum a inovace, poslanec Parlamentu ČR za Plzeňský kraj

9.5.2024
PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D.

Marek Ženíšek (* 26. 11. 1978 v Plzni) je politolog, jeden ze spoluzakladatelů TOP 09. Jako bývalý náměstek má zkušenosti z působení na dvou ministerstvech, na resortu spravedlnosti i zdravotnictví. Zastával funkci proděkana, přednášel na vysokých školách. Dnes je naším poslancem a ministrem pro vědu, výzkum a inovace.

Studoval na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v rodné Plzni a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, v roce 2006 obdržel doktorát z politologie. Tři roky nato se stal jedním ze zakladatelů TOP 09, kde byl dalších deset let místopředsedou (z toho dva roky na postu 1. místopředsedy).

Do TOP 09 vstoupil v době, kdy zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti pro mezinárodní sekci a vězeňství. Po čtyřech letech přešel na ministerstvo zdravotnictví, kde se coby 1. náměstek zaměřil na ekonomické řízení ministerstva i jím řízených organizací a kde inicioval významnou reformu české psychiatrické péče. Odborná veřejnost ho za to ocenila Medailí za zásluhy o rozvoj oboru psychiatrie v ČR.

Do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2013, ve Sněmovně tehdy působil i ve výborech pro obranu, bezpečnost a pro evropské záležitosti. Podruhé se stal poslancem v roce 2021, ve Sněmovně byl předsedou zahraničního výboru.

Politice se Marek Ženíšek věnuje i mimo své politické funkce. Je autorem či spoluautorem knih a odborných textů zaměřených na politické a volební systémy, byl vědeckým tajemníkem České společnosti pro politické vědy a přednášel na katedře politologie a mezinárodních vztahů fakulty filosofické Západočeské univerzity v Plzni a i na Metropolitní univerzitě Praha. Vedle toho je výkonným ředitelem našeho politického think-tanku pro celospolečenská témata TOPAZ, který propojuje nezávislé odborníky a expertní komise TOP 09.